Ми переїхали http://zaritskyy.wix.com/foto
//vk.com/phzaritskyy


Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSSГоловна | Статті та афоризми

Меню сайту
Категорії розділу
Фотолюбителям і не тільки [34]
Цікаві факти [68]
Афоризми [4]
Загадки [4]
Корисні поради та вказівки [5]
Історії [9]
Гумор [8]
Здоров'я [8]
Меню
Block title
Пошук
Опитування №2
Чи любити ви фотографувати?
1. Так люблю.
2. 50/50.
3. Ні! Не люблю.
4. Важко відповісти
5. Ще не знаю.
6. Відповіль дам завтра. :-)
Всего ответов: 101
Що саме Ви любите фотографувати?
Всего ответов: 96
...
Статистика
Головна » Статті » Цікаві факти

Цікаві факти стоматології
Зуб – єдина частина людського організму, яка не може самовідновлюватись.

Зубна паста була винайдена єгиптянами приблизно 5 000 років тому і була сумішшю вина і пемзи. З часів ранньої Римської імперії і до 18 століття сеча була одним з основних компонентів зубної пасти, оскільки аміак, що міститься в ній, володіє прекрасними очисними властивостями. До цих пір аміак входить до складу багатьох зубних паст.

Першими "стоматологами” були етруски. Вони вирізали штучні зуби із зубів різних ссавців вже в 7 столітті до н.е., а також уміли виготовляти мостовидні протези, достатньо міцні для жування.

Зубні щітки з нейлоновою щетиною вперше з’явилися в 1938 році. Проте щітки з щетиною з інших матеріалів існували задовго до цього. Так, в Китаї перші зубні щітки з’явилися ще в 1498 році. Матеріалами для них були свиняча щетина, кінське та борсуче волосся.

До того, як у 19 столітті була винайдена технологія виготовлення штучних керамічних зубів, як матеріал для зубних протезів використовувалися зуби солдатів, полеглих на полі бою. Так, після громадянської війни в США англійські стоматологи отримували цілі бочки таких вантажів.

Мао Цзедун, як і багато китайців у той час, відмовлявся чистити зуби. Натомість він полоскав рот чаєм і пережовував чайне листя. "Навіщо чистити? Хіба тигр коли-небудь чистить зуби?”, – говорив він.

Щоб підвищити серед населення інтерес до збереження здорових зубів та ясен, в Китаї було запроваджено національне свято, назву якого можна перекласти як "День любові до своїх зубів”, яке відзначається 20 вересня кожного року.

Цукор був вперше доданий у жувальну гумку стоматологом Уільямом Семплем у 1869 році.

Всесвітньо відомий виробник зубної пасти – компанія Колгейт™ – зіткнувся з несподіваною перешкодою при просуванні своєї продукції на ринки іспаномовних країн. У перекладі з іспанської "колгейт” означає наказ "йди і повісься”.

За законом штату Вермонт, США жінка не має права носити зубні протези без письмового дозволу її чоловіка.

Якщо ви правша, то більшу частину їжі ви пережовуєте на правій стороні щелепи, і навпаки, якщо ви лівша, то на лівій.

При дворі французького короля Людовика XI аристократки харчувалися лише супом, оскільки вони були впевнені, що надмірні жувальні зусилля можуть викликати передчасну появу зморшок на обличчі.

Стародавні японські стоматологи видаляли зуби голіруч.

Довга і цікава історія стоматології містить багато різних приказок і повір’їв. Деякі з них є доволі цікавими:

Щоб позбавитися від зубного болю, зваріть земляного черв’яка у вині та використовуйте отримане зілля як вушні краплі.
Щоб полегшити біль в яснах, потріть їх зубом людини, померлої насильницькою смертю (про процес добування ліків краще не замислюватися).
Зубний біль можна вилікувати, роблячи компреси такого складу: фіги, шафран, гірчичне насіння та оливкове масло.
Щоб зуби не руйнувалися, використовуйте як полоскання "відвар” з собачих зубів у вині.
Для зміцнення розхитаних зубів прив’яжіть до щелепи жабу.

Зубна емаль – найтвердіша тканина, яку виробляє організм людини.

Абсолютна сила жувальних м’язів на одній стороні рівна 195 кг, а скорочення м’язів з двох боків може досягати сили 390 кг. Звичайно, такий тиск не зможе витримати пародонт, і тому звичайний жувальний тиск дорівнює 9-15 кг (ну, максимум 100 кг, якщо ви гризете горіхи).

Не дивлячись на те, що кальцій необхідний для кісткових тканин, 99% всього кальцію в організмі знаходиться в зубах.

За день у роті утворюється приблизно 1,4-1,5 літра слини.

Перша ортодонтична конструкція була виготовлена П’єром Фошаром в 1728 році. Це була пласка смужка металу, що кріпилася до зубів за допомогою нитки.

Джордж Вашингтон, у якого майже не було власних зубів, дуже ретельно стежив за станом зубів шести своїх коней, щодня наказуючи оглядати і чистити їх.

Як не дивно, кількома незалежними дослідженнями було доведено, що какао-порошок, що входить до складу шоколаду, містить речовини, які перешкоджають утворенню карієсу.

Бор був винайдений Джоном Грінвудом у 1790 році.

Якщо в одного з однояйцевих близнюків не вистачає того або іншого зуба, як правило, такий же зуб відсутній і в іншого близнюка.

Електричний стілець був винайдений стоматологом.

Зубні протези можуть бути радіоактивними. З одного мільйона протезів приблизно половина має керамічний компонент з мікроскопічними вкрапленнями урану. Без додавання урану протези при штучному освітленні мали б зелений матовий відтінок.

За даними Американської стоматологічної асоціації, більше половини американських школярів не має жодної каріозної порожнини на постійних зубах, в порівнянні з 26% в 70 років.

Магазинам міста Провіденс, штат Род-Айленд, США, законом заборонено продавати зубні щітки в суботу.

Найдорожчим зубом став зуб Ісаака Ньютона, проданий у 1816 році за 730 фунтів стерлінгів (приблизно 3 241 доларів на сьогодні), після чого він був вправлений в перстень аристократом, що його купив.

Першою дипломованою жінкою-стоматологом у США в 1867 році стала Люсі Тейлор.

У китайському місті Куланг існує 7 центрів збору використаних зубочисток. За кожен фунт (приблизно 454 г) зубочисток кожен центр виплачує 35 центів.

19 квітня 1999 року в американському місті Фенікс пройшла акція "За здорову посмішку”. 1 365 американських школярів, вишикувавшись у формі зубної щітки, одночасно чистили зуби протягом 3 хвилин 3 секунд.


Пломбування, як найбільш прогресивний метод лікування каріозних зубів, існував ще у давнину. Череп прадавньої людини, в зубі якої виявлено рівний отвір, що можна зробити виключно свердлом, був знайдений в результаті археологічних розкопок на території сучасного Пакистану, в провінції Белуджістан. Вік знахідки склав 8-9 тисяч років, і тепер пріоритет відкриття методу лікування карієсу шляхом розсвердлювання каріозних порожнин перейшов до невідомого автора, який жив на зорі цивілізації, в епоху неоліту.

Великий грецький філософ Арістотель (384-322 до н.е.), прекрасно знаючи будову та функції організму людини, був двічі одружений і тим не менш чомусь вважав, що чоловіки мають більше зубів, ніж жінки. Він користувався таким авторитетом, що це помилкове твердження, протягом вісімнадцяти сторіч ніхто не намагався заперечити.

Причина виникнення карієсу довгий час залишалася невідомою. Цікаву гіпотезу висунув у I столітті н.е. бухарський лікар Авіценна. Він припустив, що зуби пошкоджує особливий черв’як, прогризаючи в них ходи. Правда, після пильного вивчення хворих зубів черв’яків так і не було виявлено.

Арабський цілитель Абулказі в XI столітті описав такий метод лікування при зубному болю: "Перш за все, хворому дають проносне, змушують голодувати і на порожній шлунок приймати часті ванни і займатися фізичними вправами… При відсутності ефекту припікають зуб розпеченим залізом до того часу, поки вогонь не проникне до самого кореня… "У ті часи ескулапи найчастіше приймалися лікувати зубні недуги зовсім не там, де болить, а з зовсім іншого боку – як поширений засіб від зубного болю медики використовували клізми та проносне.

У середньовічній Європі карієс вважався ознакою достатку. Бідняки, вимушені харчуватися грубою їжею, володіли здоровими зубами, а для аристократа вважалося по-плебейськи непристойним мати незаймані карієсом зуби. Ті дворяни, яким випала сумна доля володіти рівними білими зубами, намагалися рідше посміхатися.

Збереглися цікаві відомості про один старовинний російський метод лікування зубів. Він полягав у тому, що треба було підійти до горобини і погризти кілька разів її гілки та стовбур, примовляючи: "Рябина, горобина, вилікуй мої зуби, а не вилікуєш – всю ізгризу”.

Ще в IV столітті до н.е. пристосування, за формою і призначенням аналогічні сучасній зубній щітці, використовувалися жителями Азії, Південної Америки і Африки. Вони робилися з розщепленої деревини і швидше були схожі на мініатюрні зубні віники. А щітка в звичному для нас вигляді вперше з’явилася у китайців в кінці XV століття. У Європі мода на зубні щітки широко розповсюдилася після того, як у 1723 році знаменитий французький дантист П’єр Фошар видав свій стоматологічний трактат.

У XVIII столітті спеціальні ювелірні майстри, які успішно склали іспит з анатомії, виготовили для маркізи Помпадур кілька штифтових зубів з дорогоцінних матеріалів. Кожен такий зуб обійшовся державній скарбниці у вартість дорогого діамантового кільця.

З давніх давен люди страждали карієсом, але масове поширення ця хвороба набула з XVIII століття, коли в Новому Світі були засновані цукрові плантації. У XIX столітті цукор стали інтенсивно ввозити до Європи, і карієс перетворився на справжню епідемію.

Шведський професор Інгвар Бранемарк, який є батьком світової імплантології і автором принципів зрощування кісткової тканини та імплантату, за освітою не був дантистом. Товариство Стоматологів Швеції відносилося до нього вороже і не визнавало його відкриттів. Професійні та особисті нападки змусили Бранемарка проявляти максимальну обережність як у своїх дослідженнях, так і в їх практичному впровадженні.

Не так давно зубні протези були популярним весільним подарунком на Британських островах. Чомусь британці вирішили, що все одно досить скоро втратять усі зуби, тому почали прискорювати процес видаленням зубів у відносно молодому віці.

Найпоширенішими в світі хворобами є різні захворювання пародонту, такі як, наприклад, гінгівіт (запалення ясен). Мало кому на всій планеті вдається уникнути тієї або іншої його форми.

Щороку американські стоматологи для виготовлення коронок, мостів, вкладок і зубних протезів використовують близько 13 тон золота.



Джерело: http://cikavo.com.ua/
Категорія: Цікаві факти | Додав: mustang (16.07.2011)
Переглядів: 895 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:



Copyright MyCorp © 2024

Безкоштовний хостинг uCoz