Ми переїхали http://zaritskyy.wix.com/foto
//vk.com/phzaritskyy


Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSSГоловна | Статті та афоризми

Меню сайту
Категорії розділу
Фотолюбителям і не тільки [34]
Цікаві факти [68]
Афоризми [4]
Загадки [4]
Корисні поради та вказівки [5]
Історії [9]
Гумор [8]
Здоров'я [8]
Меню
Block title
Пошук
Опитування №2
Чи любити ви фотографувати?
1. Так люблю.
2. 50/50.
3. Ні! Не люблю.
4. Важко відповісти
5. Ще не знаю.
6. Відповіль дам завтра. :-)
Всего ответов: 101
Що саме Ви любите фотографувати?
Всего ответов: 96
...
Статистика
Головна » Статті » Корисні поради та вказівки

Догляд за газоном навесні. Проблеми і хвороби
Газон є головним фоновим елементом саду і часто займає половину, а то і більше, площі ділянки. Без нього немислимо зараз будь-яке заміське володіння, він - невід'ємний атрибут ландшафтного дизайну. Однак часто по приїзду в квітні-травні у свій заміський будинок, хазяїн виявляє, що живий килим зовсім не зелений і виглядає зовсім не так, як він собі представляв. Щоб звести до мінімуму проблеми з газоном, треба завжди пам'ятати, що газонні трави вимагають уваги, як і інші рослини.

У першу чергу бажано використовувати по можливості травосуміші, що підходять до даного типу ділянки. До складу сумішей входять специфічні підвиди, що мають різні природні вимоги, згруповані по темпі росту і розвитку, різним реакціям на фактори стресу. Наприклад, якщо на ділянці півтінь, то треба висівати травосуміш з перевагою овсянниці червоної або мятлика лісового. На фірмових упакуваннях звичайно вказується призначення травосуміші (газон - "універсальний", "для притінків", "партерний").

Наприкінці березня - початку квітня необхідно простежити, що б сніг на газоні танув рівномірно. Варто не допускати тривалого перезволоження ділянки, уникати утворення калюж. Якщо є замети і купи снігу їх треба рівномірно розподілити на газоні. Бажано звести до мінімуму всі пересування по сирому газону - велика можливість утворення колії, слідів і вибоїв, особливо на молодих газонах. Для запобігання перезволоження непогано заздалегідь зробити дренаж.

Усі рослини вимагають харчування, особливо навесні, коли починається вегетація і злакові трави, з яких складається газон, не виключення. Газон бажано підгодовувати три рази в сезон. Навесні і влітку з перевагою азоту, восени - калію. З настанням стійкої позитивної температури в квітні після танення снігу на ділянці варто провести весняну підгодівлю комплексними добривами з перевагою азоту. Цей живильний елемент у сполученні з фосфором, калієм і мікроелементами забезпечить якнайшвидше відростання і відновлення газону після зими. Норма витрати - від 30 до 50 грам на квадратний метр. Звичайно норма внесення добрив зазначена на упакуваннях. Краще це зробити до того як почали відростати трава. Якщо вже з'явилася зелень, то простежити, щоб газон не згорів від добрив під дією сонця. У цьому випадку найкраще полити газон водою, щоб гранули швидше розчинилися. Розсипати добрива можна вручну, але це трудомістко, і, скоріше усього, вийде нерівномірно. У цьому випадку краще користуватися механічну сівалку - це заощадить час і можна регулювати норму витрати. Сівалка улаштована із шухляди з власником на колесах; унизу шухляди є отвори, розмір отворів можна регулювати.

Після підгодівлі газону повинне пройти якийсь час (тижня півтори). За цей час гранули добрив розчиняться, і верхній шар ґрунту підсохне. Після підсихання верхнього шару ґрунту виникає необхідність "вичесати" повсть, що утворилася в осінньо-зимовий період, і інші рослинні залишки, а також зруйнувати кірку, що утворилася після зими, на газоні. Ці процедури називаються вертикуляція (вертикальний рух при підйомі повсті на поверхню трави) і скарифікація (від лат. scarifico - дряпаю). Найчастіше повсть служить причиною хвороб трав і сприяє заселенню їх шкідливими комахами. Вертикуляція і скарифікація забезпечують розпушування поверхні газону, створюючи, сприятливі умови для повітрообміну в прикореневому шарі ґрунту і є профілактикою появи різних хвороб.

Для проведення названих заходів рекомендується використовувати граблі (або вертикулятор настроївши його так, щоб він тільки "дряпав" ґрунт). Спочатку крученими граблями проходять по газоні уздовж і поперек ділянки (в окремих випадках по декілька раз), збираючи рослинні залишки в купи. Потім із трохи меншим зусиллям це робиться віяловими граблями. Рекомендуються зібрані рослинні залишки використовувати як додавання в компост. Дрібні рослинні залишки, які не можна зібрати вручну, можна видалити за допомогою садового пилососа. Пилососи бувають ручні і самохідні; електричні і бензинові - це рішення багатьох проблем. За допомогою пилососа можна легко зібрати практично будь-яке дрібне сміття і рослинні залишки, наприклад ялинові шишки, що обпала хвою - збираючи їх у купу, а потім засмоктуючи усередину. Використання техніки допоможе заощадити час; зараз існує безліч бензинових і електричних вертикуляторів, вертикуттерів, щелевателів дерну і скарифікаторів.

Якщо з якихось причин підгодівля газону не була проведена відразу після танення снігу, то це можна зробити після скарифікації.

Наступним бажаним заходом після підгодівлі і вичісування газону є аерація.

Після зимового періоду ґрунт ущільнюється і кореням злаків не дістає повітря, дернина накопичує вуглекислий газ, у результаті чого сповільнюється або навіть зовсім припиняється ріст і розвиток злаків. Для того щоб газон добре виглядав, проводять аерацію. Аерація - це штучне насичення ґрунтового шару повітрям, як для окислювання органічних речовин, так і для більш якісного засвоєння азоту аеробними бактеріями. Її проводять за допомогою аераторів з різними (порожніми, цільними, корнеформуючими або що ріжуть) зубами. Якщо немає спеціальної техніки - аератора, то можна скористатися вилами з простими або порожніми зубами. Землю проколюють на глибину не менш 8 см, тільки тоді можна домогтися необхідного результату. Але не обов'язково проколювати всю ділянку, на великій ділянці - це титанічна праця, можна це робити локально - там, де мається сильне ущільнення, мох або застій води.

Ближче до кінця квітня виявляється проблема з бур'янистими рослинами. Боротися з бур'янами можна двома способами - механічним і хімічним. Механічний спосіб (прополка) дуже трудомістка, особливо на великих площах, але ефективний на маленьких з великими бур'янами. При цьому способі лопатою або корнезнищувачем підрізаються якнайнижче корені бур'янистих рослин і витаскуються.

Хімічний спосіб - це внесення гербіцидів (від лат. herba - трава і caedo - убиваю) на поверхню газону.

Гербіциди - це хімічні препарати з групи пестицидів для знищення небажаної, головним чином бур'янистої, рослинності (включають арборициди й альгіциди (від лат. alga - прибережник - водорість)). Гербіциди бувають суцільної і виборчої дії. Гербіциди суцільної дії уражають усі види рослин, виборчого - знищують одні види, наприклад, бур'яни, і не ушкоджують культурні рослини. При використанні гербіцидів необхідно випливати інструкціям до препаратів. Їхнє неправильне застосування може забруднити ґрунт і водойми, викликати загибель рослин і тварин, порушити біологічні зв'язки в біогеоценозах.

Використовувати гербіциди суцільної дії на газоні можливо тільки локально, наносячи шприцом або пензликом розчин на поверхню листа рослини. Наприклад, добре відомий "Раундап" (норма витрати від 50 до 120мол/10л) - системний гербіцид широкого спектра дії, потрапляючи на рослину, порушує метаболізм (обмін речовин), унаслідок чого рослина гине.

Гербіциди виборчої дії убивають на газоні бур'янисті рослини, не наносячи (або наносячи мінімум) шкоди газонним травам.

Застосування цих гербіцидів менш трудомістко, чим прополка, особливо на великих площах. Однак краще застосовувати обидва способи - для максимального ефекту.

Гербіциди продаються в порошковому і рідкому видах. При застосуванні порошкового гербіциду потрібен полив газону через два дні після обробки, ефект буде видний через один-два тижня. Рідкий гербіцид працює швидше. Для його застосування потрібен садовий обприскувач, респіратор і рукавички, також при застосуванні треба або захистити прилягаючі до газону культурні рослини, або обходити їхній як мінімум на 1,5 метра.

Деякі фахівці рекомендують застосовувати гербіциди в парі з азотовмісним добривом, тому що вважають, що це на порядок збільшує ефективність застосування. При такій обробці, добриво треба внести на тиждень раніш порошкового гербіциду; рідкий же гербіцид змішати з рідким добривом і використовувати, але якщо добриво в гранульованому виді, а гербіцид у рідкому, то гербіцид треба внести тільки через тиждень після добрива.

Гарні показники дали гербіциди виборчої дії "лінтур" (норма витрати препарату 2г/10л води) і "2,4D" (3мол/10л). Кратність обробок не менш двох, через тиждень у першому випадку і через три - чотири дні в другому. При використанні "2,4D" нами була небагато збільшена концентрація.

Застосовувати гербіциди випливає в безвітряну, теплу і суху погоду і не забувати про засоби захисту (II клас небезпеки).

У результаті вимерзання, надлишку вологи або інших факторів на газоні утворяться ушкоджені ділянки - "проплешини". На них необхідно провести підсівши, тобто реставрацію газону. Якщо є поглиблення (наприклад, замічено, що на цьому місці стояла вода), то треба вирівняти поверхню ґрунтом і ущільнити ґрунт газонною ковзанкою "хрест-навхрест". Потім розпушити місце підсіва і посіяти насіння, змішавши їх з родючим ґрунтом з розрахунку одна частина насінь на дві частини ґрунту (або торфосуміші), зменшивши при цьому норму висіву насінь на 30%-40% від норми, що рекомендується, для чистого посіву. При ущільненні вже засіяної ділянки можна використовувати ковзанку, лист фанери або широку дошку. Після реставрації полити - бажано ввечері, у день підсіву.

При повній реставрації газону провести мульчирування торфосумішю або родючим ґрунтом по всій площі.

Існують заходу щодо поліпшенню структури ґрунту, такі як мульчирування і песковання. Внесення торфосуміші або піску приводить до появи нових коренів і втеч, поліпшує структуру (пористість) ґрунту. Пісковання проводиться, як правило, на сильно експлуатованих поверхнях, наприклад, на спортивних газонах. Для пісковання варто застосовувати сухий намивний пісок із зернистістю 0,6-1,2 мм у кількості 0,1 куб. м на 100 кв. м ділянки. Пісковання виконується раз у рік після вертикуляції під час найбільш активного росту трав.

Дуже часто газони страждають від грибкових захворювань, причиною появи яких є підвищена вологість повітря і ґрунту, при теплих погодних умовах.

Якщо виявлені вогнища грибкових захворювань, то необхідні термінові заходи для оздоровлення газону і попередженню поширення поразки.

Найбільш розповсюдженими захворюваннями після зимового періоду є фузаріоз і різні види цвілі. Спочатку на газоні виникають невеликі плями або кільця жовтіючої трави, що згодом збільшуються в діаметрі, а потім можуть стулятися й утворювати великі «проплешини». В вологу погоду по краях уражених ділянок газону може з'являтися пухната біла або рожева цвіль.

Наприкінці травня може з'явитися також борошниста роса у виді білуватого нальоту, що поступово ущільнюється і стає сіруватим з темними крапками.

Боротися з цими явищами випливає, насамперед, профілактичними заходами, такими як аерація, поліпшення структури ґрунту і т.д. Але якщо це відбулося, то можна застосовувати механічний і хімічний методи боротьби.

Якщо вогнище зараження маленьких розмірів, то краще замінити ґрунт і підсіяти новий газон. Викопувати заражений дерен треба по периметрі вогнища, відступивши приблизно на 15-20 см, щоб уникнути залишків суперечка або грибів.

Хімічний метод полягає в двох- або триразовому обприскуванні вогнищ системними фунгіцидами. Наприклад, "фундазол" (норма витрати від 20 до 40г/10л), "феразим" (діюча речовина - карбендазим). Робити це треба в безвітряну суху погоду ранком або у вечірній час. Через два-три дня провести повторне обприскування.

Крім грибкових захворювань у газону можуть бути й інші проблеми, такі як - водорості, мохи і лишайники. Вони розвиваються звичайно на важких, глинистих не дренированних ґрунтах, звичайно в низинних і тінистих місцях.

З ними можна бороти за допомогою обприскування мідним і залізним купоросом (в основному, як профілактику), але важливо не забувати про першопричину поселення на газоні (ґрунті) цих форм рослинності. У цьому випадку необхідно видалити їх з поверхні ґрунту, поліпшити структуру ґрунту шляхом перекопки і внесення необхідних компонентів (при необхідності зробити дренаж).

Деякі проблеми доставляють такі тварини як собаки і кроти. Собача сеча є причиною появи на газоні округлих плям випаленої трави. Єдиний спосіб боротьби з цією проблемою - рясний полив уражених ділянок або пересівши, перестилання мертвого газону.

Кроти іноді є великою проблемою для садівників. Особливо уразливий перед кротами газон. Кроти залишають на газоні купки землі, ці купки необхідно відразу забрати, щоб вони не приминали під собою газонні трави. Що з'явилася проплешину, необхідно засіяти або застелити дерном. Для боротьби з кротами можна використовувати відлякуючі вітряки, звукові відлякувачі (кротопуги). Але ефективніше всього установити кротоловки в нори кротів. Перед установкою на двох тижнів варто прикопати кротоловку в землю, щоб пропали запахи олії і металу.

Ще існує проблема у викидах землі дощовими хробаками. Самі по собі дощові хробаки не є погрозою для газону, вони навіть корисні для нього. Викинута хробаками земля розплющується ногами і приминає газонні трави, через що багато хто з них гинуть. Хробаки поселяються тільки на легкому, незакисленому ґрунтові і тому методом боротьби з ними є щорічне мульчирування поверхні ґрунту великою кількістю торфу і застосування добрива, що містить сульфат амонію.

З комахами ж, наприклад, з мурахами, можна бороти препаратом "актеллік", обприскуючи їхні маршрути і гнізда.

У висновку хотілося б підкреслити, що при дотриманні технології пристрою газону і правильному догляду за ним можна уникнути багатьох проблем, а читання спеціальної літератури допоможе садівникам вчасно проводити профілактичні заходи.


Джерело: http://www.ua-dproekt.com.ua/
Категорія: Корисні поради та вказівки | Додав: Zaritskyy (04.04.2011) W
Переглядів: 1190 | Коментарі: 1 | Теги: газон | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:



Copyright MyCorp © 2024

Безкоштовний хостинг uCoz