Слово Raw в перекладі з англійської означає сирий, необроблений. Стосовно до фотографії, Raw (для камер Nikon – nef, а Canon – cr2) – це формат зображення, в якому зберігається інформація безпосередньо з матриці камери без будь-якої обробки, іншими словами "цифровий негатив”. Це формат дуже популярний серед професійних фотографів, але багато любителів навіть не знають про його існування. У статті буде розказано про широкі можливості, що відкриваються при використанні цього формату, про достоїнства і недоліки зйомки в Raw і про можливості обробки в програмі Adobe Camera Raw.
Формат Raw – це сукупність значень яскравості кожного з кольорів отриманих з матриці фотокамери і настройок камери. Іншими словами Raw – це навіть не картинка в нашому розумінні, а цифровий набір якихось даних, і щоб побачити фотографію необхідно його в обов’язковому порядку перетворити. Raw записується при зйомці кожного кадру, але якщо ви знімаєте в Jpg, то після обробки камерою ці дані стираються безповоротно.
Виправлення балансу білого в Adobe Camera Raw
Чим це цікаво нам? При обробці вихідних даних камера використовує внутрішні налаштування, а саме баланс білого, різкість, контрастність, шумозаглушення, колірний простір і т.д. При цьому автоматика не завжди правильно справляється з цим перетворенням, а виправити що-небудь після вже проблематично. Крім цього, в умовах, коли динамічного діапазону камери не вистачає, Raw дозволяє нам не втратити деталі в тінях і світлі. Ще одним плюсом є можливість більш якісного перекладу фотографії на комп’ютері в чорно-білу в порівнянні з тим, як це зробить камера.
Переваги очевидні, але є й істотні недоліки, по-перше це великий розмір файлів і по-друге необхідність мінімальної обробки всіх фотографій. Для порівняння розмір фотографії зробленої камерою з роздільною здатністю 10 мегапікселів 4Мб для Jpg і близько 13Мб для Raw. Тому стають актуальними карти пам’яті об’ємом в 32Гб і більше. З обробкою складніше, але якщо місце на карті пам’яті дозволяє, то можна використовувати режим Raw + Jpg, коли одночасно зберігаються і вихідні дані і вже оброблений камерою знімок.
Налаштування камери при зйомці в Raw.
Ступінь свободи при обробці "цифрових негативів” істотно вище, ніж при обробці готових фотографій, але навіть це не дозволяє виправити деякі неправильні налаштування. Спочатку розглянемо некритичні налаштування, які при обробці варіюються в широкому діапазоні без втрати якості фотографії.
Навіть обробка Raw не виправить ефект "розмитості".
Це баланс білого, різкість, колірний простір і до деяких меж експозиція. Перші три є програмними налаштуваннями камери і можуть бути абсолютно без наслідків змінені при обробці Raw. При неправильній експозиції оброблення вихідних даних так само дозволяє виправити результат, але тут межі змін істотно менші. Тому від необхідності уникати грубих помилок Raw не позбавить.
Що виправити вже не можна? ISO, значення діафрагми і витримки, і, як наслідок, розмиття і глибину різкості. Методики видалення "цифрового шуму” при високих значеннях чутливості працюють вже після обробки Raw. А будь-яке небажане розмиття, будь то недостатня глибина різкості при макрозйомці, ефект "розмитістю” або помилка фокусу швидше за все поправити вже не вийде.
Що таке Adobe Camera Raw.
Adobe Camera Raw – це окремий програмний модуль до Adobe Photoshop. Він дозволяє перетворювати дані Raw у звичайний графічний файл. Варто відзначити, що якщо у вас нова камера, то варто оновити модуль тому іноді файли можуть не читатися, при цьому оновлювати саму програму Photoshop немає необхідності.
Інтерфейс програми Adobe Camera Raw
Головне вікно програми можна умовно розділити на 5 областей. Перша (1) видно тільки коли відкривається відразу декілька файлів, вона дозволяє вибрати з яким файлом працювати, або виділити відразу декілька для застосування однакових налаштувань. На другий (2) панелі знаходяться інструменти за допомогою яких можна кадрувати знімок, задати лінію горизонту, повернути або видалити знімок. Плюс дозволяють зробити деякі дрібні виправлення, такі як корекція ефекту "червоних очей”. Найцікавіша панелі четверта (4), про неї детальніше.
На цій панелі ми отримуємо доступ до налаштувань камери записаним при зйомці і можемо багато що з них змінювати. Баланс білого, експозиція, різкість і додаткові настройки дозволяють істотно поліпшити кінцевий вигляд фотографії. Більш детально ми розглянемо ці налаштування в іншій статті.
І нарешті нижня панель (5). На ній можна вибрати колірний простір і параметри вихідного файлу. Для отримання більш яскравих і насичених знімків я б рекомендував використовувати sRGB. Так само можна вибрати, що далі зробити з файлом зберегти його (Save), зберегти зміни в настройках Raw без збереження файлу (Done), відкрити в фотошопі для подальшої роботи (Open), або скасувати зміни (Cancel).