Витримка, діафрагма і чутливість. Основи експозиції
Введення.
Перш ніж написати що таке витримка і діафрагма, невеликий відступ. Для кожного кадру потрібно певну кількість світла (експозиція). У фотоапараті є три можливості дозувати світловий потік: діафрагма, витримка і чутливість. Чутливість використовується лише в тих випадках, коли ситуація не дозволяє змінювати витримку і діафрагму. Крім контролю надходження світла на матрицю, витримка і діафрагма - це ефективні художні інструменти. Спершу їх треба зрозуміти, а з часом і досвідом прийде легкість застосування. Досвідчений фотограф використовує ці інструменти на рівні підсвідомості. Отже ..
Діафрагма.
(Diaphragma - перегородка, грец.), В англійському «апертура» (aperture, англ.) Діафрагма - елемент конструкції об'єктива, що відповідає за діаметр отвору пропускає світло на світлочутливу поверхню (плівку, або матрицю). Для простого розуміння діафрагми - приведу аналогію з вікном. Чим ширше відкриті віконниці вікна, тим більше світла проходить через вікно. Діафрагма позначається так f/2.8 або f: 2.8, визначається як відношення фокусної відстані до діаметру вхідного отвору об'єктива. Дуже часто плутаються поняття відкритої, великий діафрагми (f/2.8) і великого діафрагмового числа f/16. Чим менше число в позначенні діафрагми, тим більше вона відкрита. Змінюючи F на одне значення, кількість світла потрапляє в камеру міняється в 2 рази. Це називається щаблем експозиції. Будь-які зміни (за шкалами фотоапарата) експозиції відбуваються з кроком в 1 щабель. Для точності щабель ділять на третині, якщо це необхідно. Діафрагма - дуже потужний візуальний інструмент. Максимально відкрита діафрагма дає дуже маленьку ГРЗП (глибина різкості зображуваного простору). Малий ГРЗП візуально виділяє об'єкт на розмитому тлі. Для отримання великої ГРЗП використовується максимально закрита діафрагма. Аби отримати більшу глибину різкості в кадрі, використовуйте діафрагма 8 і більше. Однак, граючи величиною діафрагми, пам'ятайте, що наближаючись до крайніх значень діафрагми є наступні небезпеки. При відкритій - найгірші свідчення різкості, а при закритій весь пил на матриці буде видно на кадрі (для цифрових фотоапаратів). Велика глибина різкості підходить більше для пейзажної фотографії, коли глядачеві буде цікаво розглянути всі деталі фотографії.
велика глибина різкості, фон чіткий
мала глибина різкості, фон розмитий
Витримка.
Витримка - інтервал часу на який відкривається затвор для пропускання світла на світлочутливий елемент. Знову допоможе аналогія з відкритим вікном. Чим довше відкриті стулки, тим більше світла пройде. Витяг завжди вимірюється в секундах і мілісекундах. Позначається як: 1 / 200, в камері відображається лише знаменник: 200. Якщо витримка секунда або довше, позначається так 2 "тобто 2 секунди. Мінімальна витримка при зйомки з рук (для отримання різкого кадру) не постійна і залежить від фокусної відстані. Залежність зворотна, тобто для 300 мм краще використовувати витримки коротше 1 / 300. Довга витримка підкреслює рух об'єктів. Наприклад, проводка - при довгій витримці, 1 / 60 і довше, камера слідує за об'єктом, таким чином фон розмивається, а об'єкт залишається різким. Поточна вода на довгій витримці перетворюється в заморожені фігури. Дуже короткі витримки, використовую для зупинки миті, такого як бризки впала краплі або політ кулі.
коротка витримка, рух лопатей майже заморожено
довга витримка, рух машин розмито
Чутливість ISO.
Чутливість - це чисто технічне поняття, що означає чутливість матриці (або плівки) до світла. Уявіть загоряють людей на пляжі. Той у кого шкіра більш чутлива загориться швидше, тобто йому треба менше світла для цього. Іншому ж навпаки, треба більше світла, щоб засмагнути, тому, що в нього низька чутливість. Чутливість безпосередньо пов'язана з кількістю шумів. Чим більше ISO тим більше шумів, а у плівки розмір зерна. Чому? Чисто технічно, взагалі це тема розширеної статті. При ISO 100 сигнал знімається з матриці без підсилення, при 200 - посилюється в 2 рази і так далі. При будь-якому посиленні з'являються перешкоди і спотворення і чим більше посилення, тим більше побічних ефектів. Вони і називаються шумами. Інтенсивність шумів різна на різних камерах. При мінімальному ISO шуми не видно і так само менше проявляються при обробці фотографії. Починаючи з ISO 600 майже всі камери досить сильно шумлять і для отримання якісного кадру треба використовувати програми для шумозаглушення.
Підсумок.
Разом значення витримки і діафрагми - утворюють експозиційну пару (оптимальне, правильне для даних умов освітлення поєднання витримки і діафрагми). Експопара визначає експозицію кадру. Раніше для визначення використовували експонометри, які визначали витримку виходячи з кількості світла і діафрагми. Раніше використовувався експонометр як окремий пристрій, сьогодні він вбудований практично в кожну камеру. У кожному дзеркальному фотоапараті присутні режими пріоритету витримки і діафрагми. У режимі пріоритету діафрагми, вибирається діафрагма, а камера аналізуючи рівень світла, підбирає витримку. Все навпаки в режимі пріоритету витримки. Майже завжди я використовую пріоритет діафрагми, він дає можливість роботи з глибиною різкості. Якщо ж є необхідність знімати рух, я використовую режим пріоритету витримки. Сподіваюся це інформація буде Вам корисна. Далі буде!